4η Ελληνογαλλική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Εβδομάδα

Την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν σε δράση που διοργάνωσε το Τμήμα Εκπαιδευτικής Συνεργασίας του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος, σε συνεργασία με την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία και τη Γαλλική Ολυμπιακή Ακαδημία στο πλαίσιο της 4ης Ελληνογαλλικής Ολυμπιακής και Παραολυμπιακής Εβδομάδας .

Στόχος της διοργάνωσης ήταν μαθητές και μαθήτριες από όλη τη χώρα να μοιραστούν, μέσα από συζητήσεις με καταξιωμένους αθλητές, τις αξίες του Ολυμπισμού, με ταυτόχρονη μετάφραση στα γαλλικά και στα ελληνικά.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μάθουν λεπτομέρειες σχετικά με τις προετοιμασίες που γίνονται στο Παρίσι ενόψει των επερχόμενων Ολυμπιακών Αγώνων του 2024 και στη συνέχεια παρακολούθησαν διαδικτυακά την αθλήτρια γυμναστικής Anne Kuhm η οποία πρόθυμα απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις που της τέθηκαν σχετικά με τις δυσκολίες που αντιμετώπισε στην καριέρα της ως αθλήτρια, τα οφέλη που αποκόμισε από την ενασχόλησή της με τον αθλητισμό, τις ξεχωριστές στιγμές που έζησε και τα επόμενα σχέδια και όνειρά της.

Η δράση έγινε με πρωτοβουλία και εποπτεία της εκπαιδευτικού των γαλλικών του σχολείου μας κ. Σαράφη Ευγενίας.