Το πιο σπουδαίο μάθημα απ’ όλα!

Την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου το σχολείο μας δέχτηκε 8 καινούριους μαθητές από τη δομή προσφύγων της πόλης μας, οι οποίοι μοιράστηκαν σε αντίστοιχες τάξεις ανάλογα με την ηλικία τους.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας τους περίμεναν με πολλή ανυπομονησία κι αμέσως έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον να τους γνωρίσουν. Η χαρά και η στάση τους γενικότερα ήταν πολύ συγκινητική και γρήγορα ξεπέρασαν το πρόβλημα της επικοινωνίας που αναμφισβήτητα υπάρχει μιας και τα παιδιά από τη δομή δε γνωρίζουν τη γλώσσα μας, ούτε εμείς τη δική τους. Όμως τα κοινά παιχνίδια στην αυλή και τα γέλια φώτισαν τα προσωπά τους και γέμισαν τις καρδιές όλων μας με ελπίδα!

Για μια ακόμη φορά μας απέδειξαν πως για να χτίσεις μια φιλία και μια σωστή σχέση το μόνο που χρειάζεται είναι να έχεις καθαρό βλέμμα, απαλλαγμένο από προκαταλήψεις, ζεστό χαμόγελο και δυο χέρια έτοιμα να προσφέρουν και να μοιραστούν!

Σειρά μας λοιπόν να μάθουμε από εκείνα τι σημαίνει αγάπη, φιλία, συμπόνια, συμπερίληψη και ανθρωπιά!