Ενημέρωση για τη Σωστή στάση του σώματος και τη βάδιση

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου οι μαθητές /τριες της Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ συμμετείχαν σε ενημέρωση με τίτλο ” Η Σωστή Στάση του Σώματος και Η Βάδιση” στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών προγραμμάτων Αγωγής Υγείας από τη φυσικοθεραπεύτρια κ. Μπαρέλη Ουρανία, εκπρόσωπο του επιστημονικού προσωπικού του Γενικού Νοσοκομείου Καβάλας.

Τα παιδιά ενημερώθηκαν για τη σωστή τοποθέτηση του σώματός τους σε όρθια και καθιστή θέση, για τις παθήσεις που μπορεί να προκαλέσει στην σπονδυλική τους στήλη η μη σωστή στάση σώματος, για τον ρόλο της άσκησης και της γυμναστικής στην οικοδόμηση γερού σώματος, ποιες κινήσεις και συνήθειες να αποφεύγουν προκειμένου να προστατεύσουν το κεφάλι, τον αυχένα και τη σπονδυλική τους στήλη καθώς και για το πώς να υπολογίζουν το επιτρεπόμενο βάρος που πρέπει να έχει η τσάντα τους ώστε να μην προκαλέσει κάποια πάθηση.

6 Μαρτίου “Παγκόσμια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού”

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του Σχολικού Εκφοβισμού από την αρχή της εβδομάδας και ως την Παρασκευή όλες οι τάξεις συμμετέχουν σε δράσεις αφιερωμένες στη μέρα αυτή.

Καθημερινά γίνονται συζητήσεις προκειμένου να διασαφηνιστεί η έννοια του εκφοβισμού από παραπλήσιες, παρουσιάζονται οι διαφορετικές μορφές με τις οποίες εκδηλώνεται ο εκφοβισμός, οι επιπτώσεις στην ψυχολογία και τη σχολική επίδοση των πρωταγωνιστών, συζητούνται οι τρόποι με τους οποίους οι μαθητές και οι μαθήτριες μπορούν να προστατέψουν τον εαυτό τους ή κάποιον/α συμμαθητητή/τριά τους που δέχεται εκφοβισμό κι όλα αυτά μέσα από προβολές μικρών ταινιών, ακούσματα τραγουδιών με σχετικό περιεχόμενο, ανάγνωση παραμυθιών, δημιουργία αφισών, ζωγραφικής κ.ά.

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου, ανήμερα της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του Σχολικού Εκφοβισμού, οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων σχημάτισαν στα διαλείμματα τους Κύκλους της Αγάπης που ενώνουν όλους και όλες ανεξάρτητα από τυχόν διαφορές.

Την τελευταία ώρα σχημάτισαν στην αυλή με τα σακίδιά τους το σύνθημα ΟΧΙ ΒΙΑ και φώναξαν με όλη τους την ψυχή συνθήματα υπέρ της φιλίας, της αγάπης και του σεβασμού που πρέπει να δείχνουμε καθημερινά κάνοντάς τα πράξη στη ζωή μας.