Γιορτή κρέπας και Απόκριες στη Γαλλία
La Chandeleur et le Carnaval en France

Με αφορμή τη γιορτή κρέπας (la Chandeleur – 2/2) και τον εορτασμό της Αποκριάς (le Carnaval – 17/2 έως 3/3) στη Γαλλία, μιλήσαμε για τα έθιμα της Γαλλίας όπως το γνωστό Καρναβάλι της Νίκαιας (Nice), με τη φαντασμαγορική παρέλαση και τη μάχη των λουλουδιών (bataille des fleurs) καθώς και για την εντυπωσιακή γιορτή λεμονιού (fête du citron) της πόλης Menton, που φέτος έχει θέμα τους Ολυμπιακούς αγώνες που θα διεξαχθούν στο Παρίσι το 2024.

Στη συνέχεια, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ και Στ΄ τάξης του σχολείου μας μαζί με την εκπαιδευτικό γαλλικής γλώσσας Σαράφη Ευγενία πραγματοποίησαν μια μικρή fête des crêpes et du Carnaval (γιορτή της κρέπας και της Αποκριάς).

Τα παιδιά έφεραν κρέπες, βάφλες και μπενιέ (beignets) που ετοίμασαν στο σπίτι τους καθώς και υλικά της επιλογής τους και τα απόλαυσαν στην τάξη!

Περάσαμε πολύ όμορφα απολαμβάνοντας τις γλυκές λιχουδιές και μαθαίνοντας τα γαλλικά έθιμα της Αποκριάς!

Ευχαριστούμε τη διευθύντρια Μπαρμπαγιάννη Ευγενία και τον Σύλλογο Διδασκόντων που μας στήριξαν σε αυτή την όμορφη δράση καθώς και τους γονείς για την πολύτιμη συμβολή τους στην υλοποίηση της γιορτής μας!

Vive la Chandeleur!
Vive le Carnaval!

Χελιδονίσματα 2024

Την Παρασκευή 1 Μαρτίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στην Εκδήλωση Χελιδονίσματα 2024 που διοργάνωσε το 2ο Γυμνάσιο Καβάλας σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης, τους υπευθύνους Πολιτιστικών Προγραμμάτων και τον Δήμο Καβάλας στον Κήπο της Δημαρχίας και στην Κεντρική Πλατεία Ελευθερίας.

Η εκδήλωση είχε ως σκοπό την ευαισθητοποίηση των παιδιών σε θέματα σχετικά με την ειρήνη, τη δικαιοσύνη, την αλληλεγγύη και τον συμβολισμό των διαχρονικών αυτών εννοιών μέσα από τον ερχομό της άνοιξης και των χελιδονιών.

Με τις ζωγραφιές, τις κατασκευές, τους χορούς και τα τραγούδια τους καλωσόρισαν τα χελιδόνια, καλωσόρισαν την άνοιξη, τη ζωή και την ειρήνη! Γιατί στο δικό τους χρωματιστό, λαμπερό κόσμο όλοι οι άνθρωποι και όλα τα παιδιά είναι ευτυχισμένα, τραγουδούν και χαίρονται τη ζωή!

Πρόγραμμα “Μετάβαση στο Γυμνάσιο”

Την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου ολοκληρώθηκε το δια ζώσης Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας «Μετάβαση στο Γυμνάσιο» σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας ΠΕ Καβάλας. Στόχος της παρέμβασης ήταν η ενδυνάμωση των μαθητών/τριών της ΣΤ΄ τάξης ώστε να αντιμετωπίσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο γνωστικά, συναισθηματικά και κοινωνικά τη μεταβατική αυτή φάση κατά την οποία συντελούνται αλλαγές τόσο στην εκπαιδευτική όσο και στην αναπτυξιακή τους βαθμίδα .

Στις βιωματικές δραστηριότητες στις οποίες συμμετείχαν είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τις σκέψεις, τα συναισθήματα και τις ανησυχίες τους σχετικά με τη μετάβασή τους στο γυμνάσιο αλλά και να κατανοήσουν, να αποδεχτούν τα συναισθήματά τους ως απόλυτα φυσιολογικά στο πλαίσιο της αναζήτησης και εξέλιξης της προσωπικότητας τους.

Η παρέμβαση που σχεδιάστηκε από το Κέντρο Πρόληψης και συγκεκριμένα από την κ. Σαββίδου Κυριακή, υλοποιήθηκε σε πέντε δίωρες συναντήσεις μία εκ των οποίων αφορούσε την επίσκεψη των παιδιών σε γειτονικό γυμνάσιο.

Η Διεύθυνση του σχολείου μας ευχαριστεί θερμά την κ. Σαββίδου Κυριακή συντονίστρια του προγράμματος, τον κ. Σακελλαράκη Νικόλαο, διευθυντή του 3ου Γυμνασίου και τον κ. Ασλανίδη Αναστάσιο, υποδιευθυντή του 3ου Γυμνασίου για τη φιλοξενία και την ενημέρωση που έκαναν στους μαθητές και τις μαθήτριες μας.