Χελιδονίσματα 2024

Την Παρασκευή 1 Μαρτίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στην Εκδήλωση Χελιδονίσματα 2024 που διοργάνωσε το 2ο Γυμνάσιο Καβάλας σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης, τους υπευθύνους Πολιτιστικών Προγραμμάτων και τον Δήμο Καβάλας στον Κήπο της Δημαρχίας και στην Κεντρική Πλατεία Ελευθερίας.

Η εκδήλωση είχε ως σκοπό την ευαισθητοποίηση των παιδιών σε θέματα σχετικά με την ειρήνη, τη δικαιοσύνη, την αλληλεγγύη και τον συμβολισμό των διαχρονικών αυτών εννοιών μέσα από τον ερχομό της άνοιξης και των χελιδονιών.

Με τις ζωγραφιές, τις κατασκευές, τους χορούς και τα τραγούδια τους καλωσόρισαν τα χελιδόνια, καλωσόρισαν την άνοιξη, τη ζωή και την ειρήνη! Γιατί στο δικό τους χρωματιστό, λαμπερό κόσμο όλοι οι άνθρωποι και όλα τα παιδιά είναι ευτυχισμένα, τραγουδούν και χαίρονται τη ζωή!