La Francophonie – le français est partout!
Γαλλοφωνία – τα γαλλικά είναι παντού!

Με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Γαλλοφωνίας (20 Μαρτίου) και τον εορτασμό της Γαλλοφωνίας μέσα στον Μάρτιο, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού γαλλικών του σχολείου μας Σαράφη Ευγενίας, έπαιξαν, έμαθαν και εμπλούτισαν τις γνώσεις τους με ενδιαφέρον και ενθουσιασμό!

Μίλησαν για τον Διεθνή Οργανισμό Γαλλοφωνίας, τα μέλη του – ένα από τα οποία είναι και η Ελλάδα – και τους στόχους του. Συζήτησαν για τα σύμβολα της Γαλλίας, το εθνικό της σύνθημα, την πολυπολιτισμικότητα, τις ανθρώπινες αξίες και τον σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Διαπίστωσαν ότι τα γαλλικά είναι παντού (“le français est partout”) σε όλους τους τομείς της ζωής (στην Ελλάδα χρησιμοποιούμε πάνω από 2000 γαλλικές λέξεις στην καθημερινότητά μας) και μιλιούνται και στις πέντε ηπείρους (περισσότεροι από 300 εκατομμύρια ομιλητές).

Επίσης, ενώνουν πολλούς λαούς και πολιτισμούς και είναι χρήσιμα για όλους (“le français est une chance”), καθώς είναι η δεύτερη επίσημη γλώσσα των Διεθνών Οργανισμών (ΟΗΕ, Γιατροί χωρίς Σύνορα κλπ) και μαζί με τα αγγλικά αποτελούν τις δύο γλώσσες εργασίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Το μάθημα των γαλλικών εμπλουτίστηκε με παιγνιώδεις δραστηριότητες, βίντεο, κουίζ, τραγούδια και δημιουργία αφισών σχετικά με τη Γαλλία και τη Γαλλοφωνία.

Ζήτω η Γαλλοφωνία!! Ζήτω τα γαλλικά!!

Vive la Francophonie! Vive le français!!