Εκδηλώσεις για τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και την Επέτειο της 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε η γιορτή του σχολείου μας για τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και την Επέτειο της 25ης Μαρτίου που επιμελήθηκαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ , Δ΄ και Ε΄ τάξης μαζί με τους/τις δασκάλους/ες τους.

Τα παιδιά ντυμένα με παραδοσιακές φορεσιές απήγγειλαν ποιήματα και τραγούδησαν τα κατορθώματα των προγόνων μας και μας θύμισαν την ιστορική κληρονομιά και το χρέος όλων μας να τιμούμε τη θυσία εκείνων που αψήφισαν τον θάνατο για να είμαστε εμείς τώρα ελεύθεροι.

Κλείνοντας τη γιορτή τα παιδιά μάς έδωσαν την υπόσχεση: “Πάντα θα αγωνιζόμαστε για το δίκιο, για την ελευθερία και την ειρήνη!”

Κι εμείς οι μεγάλοι οφείλουμε να δώσουμε στη νέα γενιά την υπόσχεση ότι: “Θα κάνουμε τα πάντα για να σας κληροδοτήσουμε έναν κόσμο που δε θα χρειάζεται να αγωνίζεστε για το δίκιο, για την ελευθερία και την ειρήνη”

Μετά τη λήξη της γιορτής η σημαιοφόρος, οι παραστάτες και ο ταμπελοφόρος του σχολείου μας παρευρέθηκαν στην κατάθεση στεφάνου στο Ηρώο της Καβάλας για να τιμήσουν τη μνήμη των ηρώων της Επανάστασης του 1821.