Ομιλία : “Ο Παιδικός Σακχαρώδης Διαβήτης στον 21ο αιώνα Αίτια – Αποδοχή – Αντιμετώπιση”

Τη Δευτέρα 15 Απριλίου πραγματοποιήθηκε εντός της σχολικής μονάδας η πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία για τον Παιδικό Σακχαρώδη Διαβήτη που ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας διοργάνωσε σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 12ου Δημοτικού Σχολείου με κεντρικούς ομιλητές τον Ενδοκρινολόγο – Διαβητολόγο κ. Τσούτσα Γεώργιο και την Κλινική Διαιτολόγο – Διατροφολόγο κ. Κερασσού Άννα.

Στόχος της εκδήλωσης ήταν η ενημέρωση του κοινού για τα συμπτώματα που μπορεί να εκδηλώσει ένα παιδί  στην αρχή της νόσου, για τη σημασία της έγκυρης διάγνωσης και παρακολούθησης του επιπέδου του σακχάρου στο αίμα του και για τον ρόλο της σωστής διατροφής και τακτικής άσκησης σύμφωνα με τις ιδιαίτερες ανάγκες του παιδιού στη διατήρηση του σακχάρου σε φυσιολογικά επίπεδα.