Άσκηση σεισμού

Τη Δευτέρα 22 Απριλίου πραγματοποίηθηκε ακόμη μια άσκηση σεισμού σε συνεργασία με τα άλλα δύο σχολεία του συγκροτήματος.

Στις 11 ακριβώς ακούστηκε ο ήχος έναρξης της άσκησης και όλοι οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας μπήκαν κάτω από τα θρανία τους προκειμένου να καλύψουν το σώμα τους. Τη στιγμή που ανακοινώθηκε η λήξη του σεισμού, σηκώθηκαν με τάξη, σχημάτισαν γραμμές και με συγκεκριμένη σειρά κατευθύνθηκαν προς το προκαθορισμένο σημείο που έχει οριστεί στην αυλή ως σημείο συγκέντρωσης.

Η ανταπόκριση των μαθητών/τριών ανέδειξε για μια ακόμη φορά τη σπουδαιότητα της άσκησης στην αποτελεσματική προστασία από τους σεισμούς και την αναγκαιότητα η πρακτική αυτή να επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο.